NZOZ "Śródmieście" SP. Z O.O.

31-146 Kraków, ul. Długa 38

Poradnie i pracownie

Poradnie specjalistyczne

Do lekarzy specjalistów wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (podstawowej opieki zdrowotnej lub innego specjalisty działającego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia) – z poniżej podanymi wyjątkami.

Nie jest wymagane skierowanie do:

  • ginekologa i położnika
  • onkologa
  • dentysty
  • wenerologa
  • psychiatry
  • dla osób chorych na gruźlicę
  • dla osób zakażonych wirusem HIV
  • dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz kombatantów
  • dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
  • dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego
  • dla uprawnionego żołnierza lub pracownika, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa
  • dla weterana poszkodowanego w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Poradnia Okulistyczna

ul. Długa 38, tel. 12 357 53 51

Poradnia posiada podpisany kontrakt z NFZ.
Wykonywane procedury medyczne to m. in.:

  • konsultacje okulistyczne
  • badanie pola widzenia
  • badanie OCT
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • pachymetria
  • gonioskopia (badanie kąta przesączania)
  • komputerowe badanie wzroku
  • zabiegi laserowe (jaskra, zaćma wtórna)

Poradnia Ginekologiczno-Położnicza oraz Poradnia Ginekologiczna dla dziewcząt

ul. Długa 38, tel. 12 633 08 96

Poradnie posiadają podpisany kontrakt z NFZ.
Wykonywane procedury medyczne to m. in.:

  • konsultacje lekarskie
  • USG ginekologiczne
  • badania cytologiczne
  • badanie biocenozy pochwy
  • biopsja endometrium
  • kolposkopia (także z pobraniem wycinków z tarczy szyjki macicy)

Przygotowanie do badania USG przez powłoki brzuszne
(dziewczynki, pacjentki niewspółżyjące):

  1. Zażywać Espumisan przez tydzień przed badaniem (3x2 kapsułki dziennie).
  2. Zjeść lekką kolację w dniu poprzedzającym badanie.
  3. Wypróżnienie w dniu badania / ewentualnie wieczorem w dniu poprzedzającym badanie.
  4. Wypić 1,5 litra wody niegazowanej (godzinę przed badaniem skończyć pić) i nie oddawać moczu, tak, aby na samo badanie przyjść z wypełnionym pęcherzem.

Poradnia Medycyny Sportowej

ul. Długa 38, tel. 12 632 58 88

Poradnia posiada podpisany kontrakt z NFZ.
Wykonywane procedury medyczne to m. in.:

  • konsultacje lekarskie z kwalifikacją do uprawiania sportu
  • EKG spoczynkowe
  • EKG wysiłkowe
  • konsultacje neurologiczne
  • Holter
  • badania analityczne
  • badania RTG

Poradnia zajmuje się kwalifikacją do uprawiania różnych dyscyplin sportowych oraz badaniami okresowymi sportowców. Bezpłatnie ze świadczeń korzystają osoby do 21 r.ż. oraz sportowcy z licencją do 23 r.ż.


Poradnie Medycyny Pracy

przy ul. Długa 38, tel. 12 632 54 88

przy al. Pokoju 4, tel. 12 411 83 96 (chwilowo zawieszona działalność)

Przedmiotem działalności poradni są świadczenia polegające na wykonywaniu badań profilaktycznych pracowników i kandydatów na pracowników zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badan lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie Pracy (Dz.U.nr 69, poz.332 z późn.zm.).
Osobną grupę świadczeń stanowi badanie kandydatów na kierowców i kierowców zgodnie z Rozporządzeniem Ministra zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz.U. Z 2014 r. poz.949). 


Poradnie Rehabilitacyjne

pl. Sikorskiego 6A, tel. 12 423 02 89

al. Pokoju 4, tel. 12 411 83 96

W NZOZ „Śródmieście” funkcjonują dwie Poradnie Rehabilitacyjne (porady lekarzy rehabilitacji) przy pl.Sikorskiego 6a i al.Pokoju 4 oraz trzy Pracownie Fizjoterapii (zabiegi fizykoterapii i kinezyterapii oraz masaż) przy pl.Sikorskiego 6a, al.Pokoju 4 i ul.Długiej 38. Działają one na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc świadczenia są realizowane bezpłatnie dla osób ubezpieczonych.


Pracownie fizjoterapii

przy pl. Sikorskiego 6A, tel. 12 423 02 89

przy ul. Długiej 38, tel. 725 562 855

przy al. Pokoju 4, tel. 12 410 49 20

Zabiegi fizjoterapeutyczne służą rozwijaniu, utrzymywaniu i przywracaniu sprawności oraz poprawie funkcjonowania. Zabiegi są wykonywane w sytuacjach, w których funkcjonowanie pacjenta jest zagrożone przez m.in. przez proces starzenia się, urazy, ból, czy choroby. 

Pracownie Fizjoterapii oferują szeroki zakres zabiegów od fizykoterapii (elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii miejscowej, laseroterapii, światłolecznictwa), poprzez zabiegi kinezyterapii ma dobrze wyposażonych salach gimnastycznych aż po indywidualne terapie manualne z zastosowaniem nowoczesnych metod terapeutycznych.

W Pracowniach przy pl.Sikorskiego 6a oraz ul.Długiej 38 zapewniamy także pełny zakres masaży leczniczych.

W naszych placówkach zatrudniony jest doświadczony, wysoko wykwalifikowany i stale poszerzający swoje umiejętności personel, który fachowo oceni stan organizmu i dobierze lub skoryguje (biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta) zakres zabiegów terapeutycznych.


Pracownia cytodiagnostyczna

ul. Długa 38, tel. 12 632 56 88

Nasza Pracownia Cytodiagnostyczna mieści się przy ul. Długiej 38 w Krakowie, II piętro, pok.209. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu Pracowni: 12 632 56 88 lub biura NZOZ „Śródmieście” sp. z o.o.: 12 634 34 64.

Cytologia to badanie diagnostyczne mające na celu wykrycie stanów przednowotworowych bądź nowotworowych szyjki macicy w czasie kiedy nie ma żadnych objawów. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, przy użyciu wziernika. Następnie materiał trafia do oceny mikroskopowej.

NZOZ „Śródmieście” realizuje 3-etapowy Program Profilaktyczny Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lat:
- które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
- obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

I Etap – Podstawowy:
Podczas wizyty lekarz lub położna pobierają materiał do badania.

II Etap – Diagnostyczny:
Pobrany materiał jest poddawany ocenie mikroskopowej.

III Etap – Poszerzonej diagnostyki:
Jeżeli na podstawie badań zostaną wykryte nieprawidłowe zmiany, niezbędny jest etap pogłębionej diagnostyki, który obejmuje:
- badanie kolposkopowe
- w przypadku zaistnienia wskazań do weryfikacji obrazu kolposkopowego - pobranie celowanych wycinków do badania histopatologicznego (biopsja), a następnie:
- ocena histopatologiczna pobranego materiału.
Po tych badaniach lekarz postanowi o dalszym leczeniu. Będzie się ono odbywało już poza programem, ale nadal u specjalistów, którzy mają kontrakt z NFZ.

Przygotowanie do pobrania materiału do badania:
- Badanie należy wykonać między 10 a 20 dniem cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego).
- Pacjentka powinna co najmniej 24 do 48 godzin przed planowanym badaniem powstrzymać się od stosunków płciowych.
- Na cztery dni przed badaniem nie zaleca się stosowania leków i wszelkich preparatów dopochwowych, tamponów oraz irygacji tj. płukania pochwyBadanie należy wykonać przed badaniem ginekologicznym, USG transwaginalnym (dopochwowym) oraz innymi badaniami z pochwy i/lub szyjki macicy (np. pobieraniem posiewów lub wymazów).

Kobiety, które nie są objęte programem, mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w ramach porady u lekarza ginekologa. NZOZ „Śródmieście” ma podpisaną umowę z NFZ w zakresie ginekologii.

Istnieje także możliwość wykonania badania odpłatnie (osoby nieubezpieczone lub nie zainteresowane wcześniejszą wizytą w naszej Poradni Ginekologicznej).

Profilaktyka raka szyjki macicy jest bardzo ważna, ponieważ wczesne wykrycie komórek nowotworowych istotnie zwiększa szansę na całkowity powrót do zdrowia i pokonanie choroby.
Obecne zalecenia związane z profilaktyką raka szyjki macicy wskazują, że cytologię należy wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata. Natomiast, jeśli indywidualna sytuacja pacjentki tego wymaga, powinno ono być powtarzane częściej. Lekarz prowadzący, na podstawie wcześniejszych badań oraz innych czynników, może zalecić kobiecie częstsze powtarzanie cytologii.


Pracownia protetyki stomatologicznej

przy ul. Strzelców 15, tel. 12 413 96 42

Pracownia jest najdłużej działającym krakowskim laboratorium techniki dentystycznej. Została założona w 1950 roku, pod nazwą Miejski Zakład Protetyki. Pierwotnie mieściła się przy ul. Batorego 3-5, a później przy ul. Pawiej 3. Obsługiwała głównie gabinety stomatologiczne Zespołów Opieki Zdrowotnej - Śródmieście, Szkół Wyższych i Przemysłowego, oraz gminne ośrodki zdrowia.

W 2000 roku laboratorium - przeniesione do przychodni przy ulicy Strzelców 15 na Prądniku Czerwonym - zostało gruntownie zreorganizowane i unowocześnione. Dziś jest częścią zakładu medycznego NZOZ „Śródmieście” sp. z o.o. i wykonuje zarówno podstawowe uzupełnienia protetyczne na rzecz osób ubezpieczonych jak i odpłatne zlecenia ponadstandardowe. Największy nacisk kładziemy na wykorzystanie możliwości płynących z doświadczenia pracowników i organizacji pracy zespołowej. Pozwala to zaoferować szeroki zakres usług wysokiej jakości na atrakcyjnych warunkach finansowych. Tak jak dawniej, również obecnie specjalizujemy się w obsłudze podmiotów świadczących protetykę kontraktowaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.


Punkt pobrań materiałów do badań analitycznych

ul. Długa 38, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 11.30

Badania wykonywane przez laboratorium Hormon Dia.



Przy rejestrowaniu pacjenta wymagane jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość:

  • dla osoby dorosłej:
    Dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy)
  • dla osoby małoletniej:
    Dokument potwierdzający tożsamość dziecka (książeczka zdrowia dziecka, legitymacja szkolna do ukończenia 18 r.ż.) Dokument potwierdzający tożsamość przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego